top of page
חיפוש

כל מה שצריך לדעת על שיטת פאולה

תודה רבה ליעל גאוטה, מטפלת בשיטת פאולה על כתיבת המאמר.


מהי שיטת פאולה?

שיטת פאולה פותחה בישראל ע"י פאולה גרבורג.

בגיל 35 אובחנה פאולה כסובלת ממחלת ניוון שרירים והרופאים בישרו לה שתהייה מרותקת לכיסא גלגלים לכל חייה. פאולה החליטה לא לקחת את הבשורה כעובדה מוגמרת והתחילה לחפש דרכים להגיע לריפוי. מכיוון שהייתה מוגבלת בתנועותיה, התחילה פאולה להניע שריריים פנימיים יותר בגופה, ומצאה שהתמדה בתנועה ותרגול השרירים הטבעתיים הביאה לשיפור ללא היכר ביכולת תנועת השרירים שלה ולריפוי במכלול השלם של הגוף.

במשך זמן הריפוי שלה, מצאה פאולה חוקיות מסוימת בתנועת השרירים הטבעתיים ופיתחה את התנועה לשיטת תרגול לריפוי.

השרירים הטבעתיים אלו השרירים העגולים הנמצאים בפתחי הגוף- עיניים, שפתיים, שריר צינור השתן, פי הטבעת( הנחת היסוד של פאולה היא שכל השרירים הטבעתיים פועלים יחד, משפיעים זה על זה, מחזקים זה את זה ומעוררים את הגוף לתהליך של ריפוי.

לשרירים הטבעתיים יש השפעה מכרעת על היציבה, הנשימה, מערכת העיכול, כלי הדם ,חיזוק שרירי רצפת האגן ועוד. עצם הפעלתו של שריר טבעתי אחד בגוף ע"י כיווץ ושחרור גורמת לשרירים הטבעתיים ובעקבותיהם גם לשרירים אחרים בגוף לפעול. לדוגמא- פעולת היניקה של התינוק- התינוק יונק בפעולה של כיווץ ושחרור באיזור הפה, בעקבות פעולה זו מתרחשת תגובת שרשרת כמעט בכל הגוף- העפעפיים, הנחיריים, הידיים, הרגליים וכו' ולעיתים קרובות יש "יציאה" מיד אחרי היניקה כתוצאה מפעילות מעיים וסוגר פי הטבעת.

הקשרים בין כל השרירים הטבעתיים גורמים לחיזוק השרירי הטבעתי החלש ובעקבות כך גם לחיזוק מערכות שרירים חלשות נוספות.

ספינקטר- הוא סוגר.

זוהי בעצם טבעת שרירית סביב פתח או מעבר בגוף שפועלת כמו מסתם- התכווצות הסוגר סוגרת את הפתח באופן חלקי או מלא ובשחרור פותחת .

כשקוראים או שומעים על שיטת פאולה לרוב נזכרת השיטה כהתעמלות לשרירים הטבעתיים אך חשוב לדעת שהפעלת השרירים הטבעתיים הם רק טריגר לתהליך תנועתי לריפוי הגוף. חלק מאוד משמעותי ומהותי בטיפול דרך שיטת פאולה הוא החלק התנועתי האותנטי או כמו שנקרא לפי השיטה "החופשי של פאולה". פאולה מצאה שע"י מתן חופש לגוף, הגוף יביע את עצמו , וע"י הקשבה לתנועת הגוף יוכל המטופל לשחרר את עצמו לתנועה ספונטנית , טבעית בלי הנחיה או כוונה וכך יבוא למצב גופני ונפשי טוב יותר.

התנועה האותנטית מביאה לגמישות ותנועתיות בגוף , בנפש ובמחשבה. אין דרך נכונה בשיטת פאולה לתנועה , כתוצאה מהטריגרים (תרגילים לשרירים הטבעתיים), יגיב גופו של המטופל לתנועה משלו , המתאימה לו ,שמחזקת את החיוניות, משחררת זרימת דם וחסימות מרפה את הגוף ומביאה לריפוי. שיטת פאולה מטפלת בהצלחה בבעיות של שליטה על הסוגרים, בעיות יציבה, עצירות, כאבי ווסת, כאבי מפרקים, שיקום אחרי לידה , וצניחת איברים ברצפת האגן.

שיקום קרע בדרגה 3 ,4 לאחר לידה ע"י שיטת פאולה

נשים שעברו קרעים בלידה יכולות לסבול מעצירות או דליפת צואה וגזים, כאבים, קושי בקיום יחסי אישות, וכמובן שיכולות להצטרף לכך השלכות רגשיות. כל התופעות קשורות בדרך כזו או אחרת אל השרירים הטבעתיים.

דרך הטיפול בשיטת פאולה, היולדת יכולה לאפשר לגוף ריפוי. על ידי התרגילים שמותאמים לכך , הגוף מפעיל את השרירים הטבעתיים, ואז ישנה תנועה, זרימת דם, חיזוק השרירים ואיחוי הרקמות.

הטיפול מותאם באופן אישי לכל אישה , דרך ההקשבה אל הגוף ובעדינות, האישה לומדת את התנועות, וה תרגילים שמהווים לה הקלה ושיקום וכך משפרת את איכות החיים שלה.

המלצה לתרגיל

תרגיל זה פשוט מאוד והמתמידות בו ירגישו שיפור משמעותי לאחר זמן מה

תנוחת מוצא- שכבי על הגב, על מצע נעים ואפשרי הרפיה לגוף בזמן שאיפה- לקיחת האוויר- פתחי את העיניים גדולות ורחבות בזמן נשיפה- הוצאת האוויר סגרי את העיניים בעוצמה (כמו ילד שמתאמץ) חזרי על תנועה זו מספר פעמים ולאחר מכן נסי לשלב בתנועה איברים נוספים לפתיחה ואיסוף (כפות ידיים ורגליים, לסת, מותנית וכל איבר שרוצה להצטרף אל התנועה) שימי לב שאת נעה ברכות ומתוך הקשבה אל הגוף.

תנועה זו מאפשרת חיזוק של שרירי רצפת האגן, דרך הפעלת השרירים הטבעתיים ובכך להביא הקלה לכאבים באזור האגן.


לטיפולים בקליניקה באיזור ירושלים והגולן אפשר ליצור עימי קשר יעל גואטה 0556669608


253 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page